Z vašich dotazů na téma: společné soužití, společné jmění manželů

Je mi 70 let, manžel nechce
na nic přispět a žije s
jinou ženou. Co můžu
dělat?

otázka
Dobrý den nevím si rady. 

Je mi 70 let manzel před 5 lety navázal vztah se svou bývalou a její dcerou. Od ty doby mi dává pouze 5000 Kč a na nic nechce přispět prý jsou to jeho peníze.Jsem poměrně dost nemocná a tak trochu víc na dně. REKL MI AT SI DELAM CO CHCI.Ted si začal vařit sám, aby mi nemusel nic dávat

Máme velký dům o který se starám z 90% sama

Prosím poraďte. Předem děkuji

odpověď
Dobrý den,

mezi povinnosti manželů patří i zabezpečení svého protějšku - v manželství byste měli mít v zásadě oba stejnou životní úroveň. Pokud tedy například jeden z manželů disponuje většími prostředky než druhý a druhému adekvátně nepřispívá na živobytí tak aby se to srovnalo, je to situace napadnutelná u soudu, protože neplní svou zákonnou povinnost.

Ve Vašem případě se tedy zřejmě lze buďto pokusit toto manželovi připomenout a pokusit se o narovnání vztahu, a nebo mu  navrhnout rozvod - v takovém případě byste museli rozdělit veškerý majetek, který spadá do Společného jmění manželů (SJM) a každému z vás by náležela polovina, ze které by pak následně po rozvodu mohl majetkově těžit a zajistit si tak samostatnou existenci.

S pozdravem

tým Rozvod-poradna.cz

Vytvořte si vlastní žádost o rozvod

Průvodce žádostí o rozvod
Podobné otázky
Další otázky na podobná témata