Poradna

Z vašich dotazů na téma: sporný rozvod, společné soužití, co lze nárokovat

Manžel mne vyhazuje z bytu,
ve kterém jsme 13 let bydleli
- má na to nárok?

Články k tématu
otázka dotaz z: 3. 8. 2022
Dobrý den, 

mám před rozvodem a teď jsem se dověděla, že manžel chce přepsat byt na svou dospělou dceru. Byt je zapsaný pouze na manžela. Vyhazuje mne z bytu a že nemám nárok na nic. Jako manželé spolu žijeme 13 let a před sňatkem rok v tom samém bytě. Byt jsme vybírali společně, ale jelikož jsem byla samoživitelka tak hypotéku schválili pouze manželovi. A dnes jsem se ještě dozvěděla, že chce na mě udělat podvod se směnkou na 2 000 000 korun. Vůbec nevím co mám dělat. Mohu Vás požádat o radu a pomoc. 

 Děkuji s pozdravem
odpověď aktualizováno: 4. 8. 2022
Dobrý den,

pokud byl byt pořízen před manželstvím, tak nespadá do Společného jmění manželů (SJM) a zřejmě na něj nebudete mít nárok, zejména pokud je psaný na manžela a on jej celou dobu splácí. Z toho, že jste jej společně vybírali a že jste v něm delší dobu žila, nijak nevzniká vaše právo k tomu bytu. Nicméně teoreticky byste mohla mít nárok na polovinu všech splátek, které proběhly za trvání manželství (ty totiž šly ze SJM a polovina splacené hodnoty tak byla vaše). Nelze ovšem předjímat, jak by v takovém případě rozhodl soud.

Pokud jde o nějakou směnku - pokud manželovi nic nepodepíšete, nemělo by se vám nic stát. Pokud však máte podezření, že vás chce nějak podvést, tak doporučujeme se rozvést co nejrychleji, protože případné dluhy, které jeden z manželů udělá za manželství, budou vymáhány i po druhém z manželů.

Pokud k manželovi nemáte důvěru a nevěříte v obnovu vašeho soužití, doporučujeme co nejrychleji požádat o rozvod (sporný - tj. i bez souhlasu manžela), a teprve následně zažalovat manžela o majetek (splátky do jeho bytu, které šly ze SJM). Žádost o rozvod si můžete připravit v našem Průvodci on-line a sama ji můžete podat na soud dle instrukcí, které v Průvodci dostanete. Následnou žalobu o majetek pak ovšem doporučujeme konzultovat s právníkem.

S pozdravem

tým Rozvod-poradna.cz
Více informací

Pokud se nemůžete s manželem/manželkou dohodnout na rozvodu, bude váš rozvod složitější, zejména pokud máte nezletilé děti a společný majetek. Doporučuje se dosáhnout alespoň částečné dohody o majetku a péči o děti, aby se předešlo dlouhým soudním sporům. Na našem webu můžete jednoduše připravit vzorovou žádost o sporný rozvod, která se automaticky vyplní dle vašich údajů. Kromě samotné žádosti o rozvod je nezbytné předem vyřešit poměry dětí po rozvodu. Naše šablony a průvodci vám pomohou vyplnit potřebné dokumenty správně a podat je na příslušný soud, čímž vám usnadní celý proces rozvodu.

Více ...

Více ...

Články k tématu
vygenerováno 2400 rozvodových dokumentů
našim klientům 9 800 000,- Kč ušetřeno za dokumenty
advokátní kancelář Staňková 2005 zkušenosti s rozvody od roku
 

Online průvodce rozvodem

Zde si můžete vyplnit šablony rozvodových dokumentů a přečíst návod, jak je správně vytisknout, opatřít přílohami a odeslat k soudu.

 

1/3 Základní údaje o Vašem rozvodu

Zvolte, zda máte nějaké společné děti, které ještě nedovršily 18 let (zletilé děti se z hlediska rozvodu neřeší, a to ani když ještě studují).
Zvolte ano, pokud máte shodu v tom, které dítě bude po rozvodu v čí péči, kdy se s ním bude stýkat druhý partner a kolik bude platit na výživném na děti.

Složitost Vašeho rozvodu

40%
  •  
  • Celková cena:

 


Platební bránu zajišťuje .

Rozvodová poradna zdarma

Poradna

Máte dotaz?