Majetkové vyrovnání prakticky, v několika krocích
Vypořádání majetku
Neplaťte zbytečně právníky. Ať už máte o majetkovém vyrovnání dohodu nebo ne, potřebné dokumenty si díky nám připravíte v klidu doma a za zlomek ceny.




Neplaťte zbytečně právníky. Ať už máte o majetkovém vyrovnání dohodu nebo ne, potřebné dokumenty si díky nám připravíte v klidu doma a za zlomek ceny.
SJM, neboli společné jmění manželů, mají všechna manželství. Vzniká automaticky s uzavřením manželství, a týká se všeho, co si manželé za trvání manželsví pořídí. V případě, že jste podepsali notářský zápis o režimu odděleného vlastnictví či zúženého SJM, tak se SJM vztahuje pouze na obvyklé vybavení domácnosti (existuje tedy i tehdy).
Zánikem manželství pak zaniká i společné jmění manželů - a čí po rozvodu co bude, to je jen na vás, rozvodový soud to nezajímá a na vydání rozsudku o rozvodu manželství nemají vaše majetkové poměry žádný vliv (na rozdíl od poměrů případných společných nezletilých dětí, které jsou pro soud zásadní).
Máte v zásadě dvě možnosti, jak dosáhnout rozdělení jmění manželů po rozvodu:
Ať tak či onak, žádost o rozvod můžete podat ihned, nečekat na to, až se vyřeší majetek. Doporučujeme tedy jako "best-practice": neotálet s žádostí o rozvod (zejména v situaci, kdy jste o nezbytnosti rozvodu přesvědčeni a nemáte děti), nechat se rozvést, ale následně věnovat nemalou energii snaze o dosažení dohody o rozdělení společného majetku
Nezapomeňte! Majetek - to nejsou jen věci, auta, nemovitosti, cenné papíry... majetek jsou i dluhy. I ty mají manželé společné, a i o ně se musí po rozvodu "podělit". Určení toho, co připadne kterému partnerovi po rozvodu, bývá největším úskalím většiny rozvodů. I partneři, kteří se na ostatních "parameterech" rozvodu dokáží shodnout, mívají často problém vypořádat společný majetek ve shodě.
Chcete-li se rozvést takzvaně "nesporně" a dokážete se dohodnout o tom, jak vypořádat majetek po rozvodu, musíte připravit tzv. "Dohodu o vypořádání SJM" a podepsanou oběma stranami ji přiložíte k Návrhu na rozvod manželství. Soud v takovém případě nebude nic zkoumat (s výjimkou situace kdy máte děti - pak se bude přednostně zabývat tím, zda jsou vhodně upraveny poměry dětí po rozvodu) a rovnou vás rozvede a tím vaši Dohodu o majetkovém vypořádání manželů schválí, čímž se dohoda stane závaznou.
Sepsání takové písemné Dohody není nic složitého - určitě je mnohonásobně jednodušší než dosažení samotné domluvy s partnerem - ale je dobré neudělat v takovémto dokumentu zbytečnou chybu, která by vás mohla stát mnoho času i peněz navíc kvůli opakovanému předkládání na soud po opravě chyb.
Níže na této stránce vám proto nabízíme jednoduchý formulář, který vám pomůže, abyste chybu neudělali. Když jej vyplníte, automaticky se vám vygeneruje dohoda se všemi právními náležitostmi, kterou pak můžete rovnou předložit soudu spolu s Návrhem na rozvod.
Horší je situace, kdy s rozvádějícím se manželem nejste schopni dosáhnout dohody o vypořádání majetku po rozvodu. V takovém případě máte dvě možnosti:
Připravit žalobu na vypořádání společného majetku není úplně triviální, ale lze to každopádně udělat i bez právníka. Na této stránce níže vám přinášíme jednoduchého průvodce, který když vyplníte, tak si budete moct stáhnout rovnou vyplněnou a připravenou žalobu upravenou pro váš konkrétní případ podle údajů, které zadáte.
Dosáhnout při rozvodu majetekového vyrovnání bývá těžší než dosáhnout rozvodu samého.