otázka
dotaz z: 29. 6. 2022
Dobrý den,
mám dvě otázky.
Kdy nabývá člověk vlastnictví členského podílu v družstvu, když se stane členem a nebo když podepisuje nájemní smlouvu?
Pak situace maminka splácí celý život družstevní byt, když dostane nabídku převodu do OV za zůstatkovou cenu 14 000 Kč, zaplatí tuto částku dcera a máma bez darovací smlouvy tento byt dceři daruje. Dcera je toho času vdaná a byt se tedy zapíše na oba manžele. Máma v bytě dosud bydlí. Dojde k rozvodu a v ranči vypořádání SJM chce ex manžel polovinu hodnoty bytu. Lze se nějak bránit, když nebyla udělaná darovací smlouva? Maminka je ochotna vše dosvědčit i členové rodiny, kterým požadavek exmanžela přijde doslova nemorální.
Děkuji za odpověď.
odpověď
aktualizováno: 30. 6. 2022
Dobrý den,
dary jsou ze společného jmění manželů vyjmuty, nicméně samozřejmě nepřítomnost darovací smlouvy je komplikací. Bude se muset před soudem dokazovat, že šlo o dar. V dalším doporučujeme obrátit se na právníka, složitější konzultace jsou mimo rámec naší bezplatné poradny.
S pozdravem
tým Rozvod-poradna.cz
Více informací
Do společného jmění manželů (SJM) patří veškerý majetek nabytý během manželství, s výjimkou majetku pořízeného před sňatkem, dědictví a darů výlučně jednoho z manželů. SJM zahrnuje společné vybavení domácnosti, nemovitosti, auta, hypotéky a dluhy. Při rozvodu se tento majetek dělí rovným dílem bez ohledu na výši příjmů jednotlivých manželů. Pokud jeden z manželů investoval do majetku druhého, má nárok na polovinu těchto investic, což může být problematické prokázat u soudu. Hypotéky při rozvodu mohou komplikovat situaci, ale možné řešení je prodej nemovitosti nebo splátkový kalendář.
Více ...
Více ...