Poradna

Z vašich dotazů na téma: dělení majetku, postup rozvodu

Můžeme podepsat jen
"prázdnou" dohodu o majetku
(že je vše již vyrovnáno)?

Články k tématu
  • Dělení majetkuCo to je SJM a jak se dělí majetek manželů po rozvodu
  • Kolik stojí rozvodCena za rozvod závisí zejména na tom, zda máte dohodu. Může to být pár tisíc, ale může vás to i zruinovat.
  • Dohoda o majetkuCo by měla obsahovat dohoda o vypořádání SJM a jak ji správně sepsat
  • Jak se rozvéstPopis průběhu rozvodového řízení
otázka dotaz z: 12. 4. 2023
Dobrý den. 

 Dnes přišla manželka od své právničky se kterou řeší rozvod. Prý není třeba žádná smlouva (dohoda) o vyrovnání majetku, jen soudu v pátek řekněme že máme majetek vyrovnán. Ta informace mne velmi překvapila, protože přeci § 757 odst. 2 jasně mluví o písemné formě dohody. 

 Když jsem vznesl námitku, tak právničce manželka přede mnou zavolala a ta jí řekla, že tedy když chceme máme napsat "dohodu" že jsme majetkově vyrovnáni bez jakýchkoliv dalších konkrétních informací. Což bude postačující. 

 Prosím o Vaše stanovisko, zda je to takto možné provést.

odpověď aktualizováno: 15. 4. 2023
Dobrý den,

příslušná advokátka může vycházet z praxe konkrétních soudců konkétního soudu. Jak však správně píšete, obecně je dle zákona ta písemná dohoda nutná, a tomu odpovídají i naše reálné zkušenosti od soudů.

Pokud manželce důvěřujete, můžete to udělat jak její advokátka navrhuje, budete však mít potenciálně problém cokoli později vymoct, pokud by vaše (ústní) dohoda o způsobu dělení majetku nebyla např. ze strany manželky později dodržena, a chtěl jste se čehokoli domáhat právně. V takovém případě budete takového rozhodnutí litovat. Velmi vám tuto variantu nedoporučujeme, zejména pokud jsou ve hře zásadnější majetky, jejichž hodnota je ve srovnání s pár desítkami minut vaší pozornosti, a pár stokorunami z vaší peněženky, nesrovnatelná.

Rozhodnutí je však samozřejmě na vás.

S pozdravem


tým Rozvod-poradna.cz

Více informací

Do společného jmění manželů (SJM) patří veškerý majetek nabytý během manželství, s výjimkou majetku pořízeného před sňatkem, dědictví a darů výlučně jednoho z manželů. SJM zahrnuje společné vybavení domácnosti, nemovitosti, auta, hypotéky a dluhy. Při rozvodu se tento majetek dělí rovným dílem bez ohledu na výši příjmů jednotlivých manželů. Pokud jeden z manželů investoval do majetku druhého, má nárok na polovinu těchto investic, což může být problematické prokázat u soudu. Hypotéky při rozvodu mohou komplikovat situaci, ale možné řešení je prodej nemovitosti nebo splátkový kalendář.

Více ...

Více ...

Články k tématu
  • Dělení majetkuCo to je SJM a jak se dělí majetek manželů po rozvodu
  • Kolik stojí rozvodCena za rozvod závisí zejména na tom, zda máte dohodu. Může to být pár tisíc, ale může vás to i zruinovat.
  • Dohoda o majetkuCo by měla obsahovat dohoda o vypořádání SJM a jak ji správně sepsat
  • Jak se rozvéstPopis průběhu rozvodového řízení
vygenerováno 2400 rozvodových dokumentů
našim klientům 9 800 000,- Kč ušetřeno za dokumenty
advokátní kancelář Staňková 2005 zkušenosti s rozvody od roku
 

Online průvodce rozvodem

Zde si můžete vyplnit šablony rozvodových dokumentů a přečíst návod, jak je správně vytisknout, opatřít přílohami a odeslat k soudu.

 

1/3 Základní údaje o Vašem rozvodu

Zvolte, zda máte nějaké společné děti, které ještě nedovršily 18 let (zletilé děti se z hlediska rozvodu neřeší, a to ani když ještě studují).
Zvolte ano, pokud máte shodu v tom, které dítě bude po rozvodu v čí péči, kdy se s ním bude stýkat druhý partner a kolik bude platit na výživném na děti.

Složitost Vašeho rozvodu

40%
  •  
  • Celková cena:

 


Platební bránu zajišťuje .

Rozvodová poradna zdarma

Poradna

Máte dotaz?