Poradna

Z vašich dotazů na téma: dělení majetku, sporný rozvod

Manžel se nechce dohodnout a
domáhá se vyrovnání SJM
soudně. Jak z toho ven?

Články k tématu
  • Dělení majetkuCo to je SJM a jak se dělí majetek manželů po rozvodu
  • Kolik stojí rozvodCena za rozvod závisí zejména na tom, zda máte dohodu. Může to být pár tisíc, ale může vás to i zruinovat.
  • Dohoda o majetkuCo by měla obsahovat dohoda o vypořádání SJM a jak ji správně sepsat
  • Jak se rozvéstPopis průběhu rozvodového řízení
otázka dotaz z: 21. 11. 2022
Dobrý den prosim o radu. 

Bývalí manžel zahájil řízení o vyrovnání spolecneho jmění manželů. Nechtěl sr dohodnout nekomunikuje. Byli jsme manželé 28 let. Mám dům který je můj a polovina domu byla darovana synovi za manželství. Manzel přispíval na opravy domu. Rodiče mi financovali stavbu domu. Dum jsem nabyla pred manželstvím. Máme společné dluhy. Auta a zarizeni domu staré 28.let.syn investoval do domu 250000 obnovu domu. Syn je zpolumajitel. Jak by mělo vypadat majetkové vypořádání.

Děkuji
odpověď aktualizováno: 23. 11. 2022
Dobrý den,

pokud je tedy syn zletilý, tak polovina domu je jeho, druhá Vaše. Těchto se tedy rozvod netýká. Pokud ovšem Váš manžel do domu investoval za manelství nějaké peníze, tak může požadovat (maximálně) polovinu těchto peněz po rozvodu od Vás vyplatit (protože si dům necháváte i s tou jeho investicí). Musí však soudu dokázat a doložit, že tyto investice za trvání manželství proběhly.

Můžete mu sdělit, že daleko výhodnější patrně bude se s Vámi dohodnout, než se pokoušet něco vysoudit, většinou to tak bývá. Pokud se nebude chtít dohodnout, zůstanete oba spoludlužníky na společných dluzích, a tam pak hrozí, že když je přestanete splácet, věřitelé půjdou po Vás obou (resp. po každém z vás) a můžou požadovat celou částku. Výhodnější bude dohodnout se kdo který dluh převezme na sebe a jak toho druhého vyplatí.

S pozdravem

tým Rozvod-poradna.cz
Více informací

Do společného jmění manželů (SJM) patří veškerý majetek nabytý během manželství, s výjimkou majetku pořízeného před sňatkem, dědictví a darů výlučně jednoho z manželů. SJM zahrnuje společné vybavení domácnosti, nemovitosti, auta, hypotéky a dluhy. Při rozvodu se tento majetek dělí rovným dílem bez ohledu na výši příjmů jednotlivých manželů. Pokud jeden z manželů investoval do majetku druhého, má nárok na polovinu těchto investic, což může být problematické prokázat u soudu. Hypotéky při rozvodu mohou komplikovat situaci, ale možné řešení je prodej nemovitosti nebo splátkový kalendář.

Více ...

Více ...

Články k tématu
  • Dělení majetkuCo to je SJM a jak se dělí majetek manželů po rozvodu
  • Kolik stojí rozvodCena za rozvod závisí zejména na tom, zda máte dohodu. Může to být pár tisíc, ale může vás to i zruinovat.
  • Dohoda o majetkuCo by měla obsahovat dohoda o vypořádání SJM a jak ji správně sepsat
  • Jak se rozvéstPopis průběhu rozvodového řízení
vygenerováno 2400 rozvodových dokumentů
našim klientům 9 800 000,- Kč ušetřeno za dokumenty
advokátní kancelář Staňková 2005 zkušenosti s rozvody od roku
 

Online průvodce rozvodem

Zde si můžete vyplnit šablony rozvodových dokumentů a přečíst návod, jak je správně vytisknout, opatřít přílohami a odeslat k soudu.

 

1/3 Základní údaje o Vašem rozvodu

Zvolte, zda máte nějaké společné děti, které ještě nedovršily 18 let (zletilé děti se z hlediska rozvodu neřeší, a to ani když ještě studují).
Zvolte ano, pokud máte shodu v tom, které dítě bude po rozvodu v čí péči, kdy se s ním bude stýkat druhý partner a kolik bude platit na výživném na děti.

Složitost Vašeho rozvodu

40%
  •  
  • Celková cena:

 


Platební bránu zajišťuje .

Rozvodová poradna zdarma

Poradna

Máte dotaz?