Poradna

Z vašich dotazů na téma: dělení majetku, společné jmění manželů

Jak zůstat v domě po
rozvodu, když banka nechce
přepsat hypotéku na novou
partnerku?

Články k tématu
  • Dělení majetkuCo to je SJM a jak se dělí majetek manželů po rozvodu
  • Kolik stojí rozvodCena za rozvod závisí zejména na tom, zda máte dohodu. Může to být pár tisíc, ale může vás to i zruinovat.
  • Dohoda o majetkuCo by měla obsahovat dohoda o vypořádání SJM a jak ji správně sepsat
  • Jak se rozvéstPopis průběhu rozvodového řízení
otázka dotaz z: 3. 11. 2022
Dobrý den, 

Můj pritel si pořídil s ex manželkou hypotéku s domem, chvilku po tom, co jim hypotéku schválili a začali ji platit ( asi 3 splátky), tak se rozvedli…ex řekla, že nic nechce. Taky by neměla co dostat, když zaplacené byli 3 splátky, které vlastně ještě platil muj muž. Ale teď jsme spolu my dva, v tom domě žijeme, řádně platíme celou hypotéku my, po ex určitě nic nechcem platit ale teď nastal problém s přepisem hypotéky na mě a následně přepisu nemovitosti..ex na nás tlačí, aby jsme to přepsali, že si ona chce vzít půjčku na auto a tím, že je napsána v hypotéce, tak ji samozřejmě nikdo nic nepůjčí..my by jsme to samozřejmě prepsali velice rádi, dokonce jsme si našli finančního poradce, který to začal řešit ale banka bohužel přepis neschválila kvůli tomu, že jsem těhotná a na neschopence momentálně..Má otázka zní, co se pak může dít, když to muj partner nemá na koho jiného prepsat a jeho ex tam již nechce být vedena? Je možné, že by nás ona mohla donutit přes soud dům prodat a tím doplatit hypotéku? 

Děkuji
odpověď aktualizováno: 4. 11. 2022
Dobrý den,

pokud vás banka jako spoludlužníka neuzná a hypotéku přepsat nenechá, tak s tím nic nenaděláte. Každopádně ex-manželka také moc možností nemá, k ničemu vás nemůže donutit. Společné hypotéky rozvedených párů jsou notorický problém. Bude potřeba nějaká jejich spolupráce/dohoda.

Moc jiných možností, než dům prodat a hypotéku splatit, nebývá. Leda by manžel našel nějakou jinou záruku do hypotéky (když ne spoludlužníka, tak třeba jinou zástavní nemovitost), nebo zkusil přeúvěrovat v jiné bance, kde třeba požadavky budou jiné.

S pozdravem


tým Rozvod-poradna.cz

Více informací

Do společného jmění manželů (SJM) patří veškerý majetek nabytý během manželství, s výjimkou majetku pořízeného před sňatkem, dědictví a darů výlučně jednoho z manželů. SJM zahrnuje společné vybavení domácnosti, nemovitosti, auta, hypotéky a dluhy. Při rozvodu se tento majetek dělí rovným dílem bez ohledu na výši příjmů jednotlivých manželů. Pokud jeden z manželů investoval do majetku druhého, má nárok na polovinu těchto investic, což může být problematické prokázat u soudu. Hypotéky při rozvodu mohou komplikovat situaci, ale možné řešení je prodej nemovitosti nebo splátkový kalendář.

Více ...

Více ...

Články k tématu
  • Dělení majetkuCo to je SJM a jak se dělí majetek manželů po rozvodu
  • Kolik stojí rozvodCena za rozvod závisí zejména na tom, zda máte dohodu. Může to být pár tisíc, ale může vás to i zruinovat.
  • Dohoda o majetkuCo by měla obsahovat dohoda o vypořádání SJM a jak ji správně sepsat
  • Jak se rozvéstPopis průběhu rozvodového řízení
vygenerováno 2400 rozvodových dokumentů
našim klientům 9 800 000,- Kč ušetřeno za dokumenty
advokátní kancelář Staňková 2005 zkušenosti s rozvody od roku
 

Online průvodce rozvodem

Zde si můžete vyplnit šablony rozvodových dokumentů a přečíst návod, jak je správně vytisknout, opatřít přílohami a odeslat k soudu.

 

1/3 Základní údaje o Vašem rozvodu

Zvolte, zda máte nějaké společné děti, které ještě nedovršily 18 let (zletilé děti se z hlediska rozvodu neřeší, a to ani když ještě studují).
Zvolte ano, pokud máte shodu v tom, které dítě bude po rozvodu v čí péči, kdy se s ním bude stýkat druhý partner a kolik bude platit na výživném na děti.

Složitost Vašeho rozvodu

40%
  •  
  • Celková cena:

 


Platební bránu zajišťuje .

Rozvodová poradna zdarma

Poradna

Máte dotaz?