Poradna

Články k tématu
  • Dělení majetkuCo to je SJM a jak se dělí majetek manželů po rozvodu
  • Kolik stojí rozvodCena za rozvod závisí zejména na tom, zda máte dohodu. Může to být pár tisíc, ale může vás to i zruinovat.
  • Dohoda o majetkuCo by měla obsahovat dohoda o vypořádání SJM a jak ji správně sepsat
  • Jak se rozvéstPopis průběhu rozvodového řízení

Z vašich dotazů na téma: dělení majetku, co lze nárokovat, společné jmění manželů

Jak určí soud hodnotu domu?
Jaký podíl přiřkne které
straně? Co se započítává?

otázka
Do týden, s manželem se rozvádíme, ale nedaří se nám dohodnout na vypořádání majetku. Za domů manželství jsme koupili rodinný dům. Na jeho koupi a rekonstrukcí jsme si vzali postupně dvě hypotéky. To bylo před deseti lety. Nyní ještě hypotéky nejsou doplaceny. Chtěla bych poprosit o radu: 1) pokud bychom se nedohodli a musel rozhodnout soud, bude vycházet z odhadní ceny domu, nebo z ceny tržní? 2) pokud manželovi dům zůstane (a bude si nadále platit hypotéky), zatím co já o dům "přijdu" a budu muset bydlení řešit nájem, jak by proběhlo vypořádání: a) dostanu polovinu z odhadní ceny? b) nebo se z odhadní ceny odečtou n splacené hypotéky, a ten zbytek se rozdělí napůl? 3) pokud manžel už rok žije v domě beze mě (já jsem v nájmu), a platí hypotéky (zatímco já nájem), chápu to správně, že i to, co splácí nyní, se započítává do celkového splácení hypotéky nás obou? Děkuji za rady. Petra Valentíková
odpověď
Dobrý den, k vašim dotazům: 1) dům i hypotéky byly pořízeny za trvání manželství, spadají tedy do SJM. Dalo by se tedy říct, že celková hodnota vašeho společného jmění se určí jako aktiva mínus pasiva, tj. hodnota majetku, mínus hodnota závazků. Soud však de-facto není od toho, aby naceňoval vaše majetky. Soud si nechá oběma stranami předložit argumenty, návrhy, zdůvodnění, důkazy. A bude rozhodovat podle toho, jak jej kdo z vás svými argumenty přesvědčí. 2) viz předchozí odpověď, tedy musí se nejprve odečíst závazky. 3) ano Každopádně vřele doporučujeme věnovat co nejvíce energie snaze o dohodu. Výsledek bude pravděpodobně výhodnější, než kdybyste se obraceli se sporem na soud (to by vás stálo hodně peněz a času). S pozdravem tým Rozvod-poradna.cz
Další otázky na dané téma
Články k tématu
  • Dělení majetkuCo to je SJM a jak se dělí majetek manželů po rozvodu
  • Kolik stojí rozvodCena za rozvod závisí zejména na tom, zda máte dohodu. Může to být pár tisíc, ale může vás to i zruinovat.
  • Dohoda o majetkuCo by měla obsahovat dohoda o vypořádání SJM a jak ji správně sepsat
  • Jak se rozvéstPopis průběhu rozvodového řízení
vygenerováno 2400 rozvodových dokumentů
našim klientům 9 800 000,- Kč ušetřeno za dokumenty
advokátní kancelář Staňková 2005 zkušenosti s rozvody od roku
 

A jaký bude ten váš rozvod?

Jen pár kliknutí vás dělí od rozvodových dokumentů připravených "na míru" pro váš případ. Rozvodové dokumenty ke stažení a podrobné instrukce co s nimi - to je Průvodce rozvodem.

 

1/3 Základní údaje o Vašem rozvodu

Zvolte, zda máte nějaké společné děti, které ještě nedovršily 18 let (zletilé děti se z hlediska rozvodu neřeší).
V případě, že nezletilé děti spolu máte, bude potřeba před samotnou žádostí o rozvod podat návrh na úpravu poměrů dětí po rozvodu (je součástí tohoto průvodce - bude vytvořen v dalších krocích).
Zvolte ano, pokud máte shodu v tom, které dítě bude po rozvodu v čí péči, kdy se s ním bude stýkat druhý partner a kolik bude platit na výživném na děti.

Složitost Vašeho rozvodu

40%
  •  
  • Celková cena:

 


Platební bránu zajišťuje .