Poradna

Z vašich dotazů na téma: dělení majetku, společné jmění manželů

Jak rozdělit SJM když dům
patří jednomu, hypotéka
oběma, hodně se za
manželství do domu
investovalo?

Články k tématu
  • Dělení majetkuCo to je SJM a jak se dělí majetek manželů po rozvodu
  • Kolik stojí rozvodCena za rozvod závisí zejména na tom, zda máte dohodu. Může to být pár tisíc, ale může vás to i zruinovat.
  • Dohoda o majetkuCo by měla obsahovat dohoda o vypořádání SJM a jak ji správně sepsat
  • Jak se rozvéstPopis průběhu rozvodového řízení
otázka dotaz z: 13. 12. 2022
Dobrý den.

mam dotaz ohledně rozvodu.od října 2009 jsem začal bydlet s přítelkyní v jejím domě na který měla hypotéku. V roce 2012 jsem počasí rekonstrukci domu poněvadž dům byl v dezolatnim stavu. Udělali jsme společně novou vyšší hypotéku a dům jsme během 10ti let dali do kupy,cena domu je mnohonásobně větší. ...rádoby několik milionů. Po celou dobu jsem sem hypotéku platil já ze svého účtu a to nepočítám peníze na vic které jsme společně do nemovitostí dali.manzele jsme od roku 2017.ted si manželka našla jiného a chce podat žádost o rozvod.....můžu vědět jestli mám nárok na nějaké odškodné nebo odstupné??? 

Děkuji s Pozdravem
odpověď aktualizováno: 14. 12. 2022
Dobrý den,

vše co bylo pořízeno před sňatkem, nespadá do SJM, a je každého zvlášť. Co bylo pořízeno za trvání manželství, je společné. Nová hypotéka je tedy společná. Všechny peníze investované do rekonstrukce za manželství, byly rovněž společné (a každý má při rozvodu nárok na jejich polovinu). Není přitom důležité, kdo za manželství fakticky hypotéku splácel - za manželství jsou peníze obou společné. Stejně tak jakékoli - jak píšete "peníze  navíc", které jste za manželství do domu dali, byly v SJM a jsou tedy obou napůl. Pokud si tedy někdo z vás dům nechá, bude muset toho druhého vyplatit ze všech částek, investovaných za manželství. Pokud se o tomto ovšem nebudete schopni dohodnout, tak soudu byste musel všechny ty částky investované za manželství prokazovat (dokumenty). Lze tedy doporučit věnovat co největší energii snaze o dosažení dohody.

Více k tomuto najdete na našem webu zde: https://www.rozvod-poradna.cz/majetek

S pozdravem

tým Rozvod-poradna.cz

Více informací

Do společného jmění manželů (SJM) patří veškerý majetek nabytý během manželství, s výjimkou majetku pořízeného před sňatkem, dědictví a darů výlučně jednoho z manželů. SJM zahrnuje společné vybavení domácnosti, nemovitosti, auta, hypotéky a dluhy. Při rozvodu se tento majetek dělí rovným dílem bez ohledu na výši příjmů jednotlivých manželů. Pokud jeden z manželů investoval do majetku druhého, má nárok na polovinu těchto investic, což může být problematické prokázat u soudu. Hypotéky při rozvodu mohou komplikovat situaci, ale možné řešení je prodej nemovitosti nebo splátkový kalendář.

Více ...

Více ...

Články k tématu
  • Dělení majetkuCo to je SJM a jak se dělí majetek manželů po rozvodu
  • Kolik stojí rozvodCena za rozvod závisí zejména na tom, zda máte dohodu. Může to být pár tisíc, ale může vás to i zruinovat.
  • Dohoda o majetkuCo by měla obsahovat dohoda o vypořádání SJM a jak ji správně sepsat
  • Jak se rozvéstPopis průběhu rozvodového řízení
vygenerováno 2400 rozvodových dokumentů
našim klientům 9 800 000,- Kč ušetřeno za dokumenty
advokátní kancelář Staňková 2005 zkušenosti s rozvody od roku
 

Online průvodce rozvodem

Zde si můžete vyplnit šablony rozvodových dokumentů a přečíst návod, jak je správně vytisknout, opatřít přílohami a odeslat k soudu.

 

1/3 Základní údaje o Vašem rozvodu

Zvolte, zda máte nějaké společné děti, které ještě nedovršily 18 let (zletilé děti se z hlediska rozvodu neřeší, a to ani když ještě studují).
Zvolte ano, pokud máte shodu v tom, které dítě bude po rozvodu v čí péči, kdy se s ním bude stýkat druhý partner a kolik bude platit na výživném na děti.

Složitost Vašeho rozvodu

40%
  •  
  • Celková cena:

 


Platební bránu zajišťuje .

Rozvodová poradna zdarma

Poradna

Máte dotaz?