Poradna

Z vašich dotazů na téma: péče o děti, sporný rozvod

Může dojít k tomu, že otec
dlouho neuvidí děti, když
si to matka nepřeje?

Články k tématu
otázka dotaz z: 25. 5. 2023
Dobrý den, 

chtěla bych vědět jak jednat v této situaci : Přítel se chce nechat rozvést, jeho žena nesouhlasí, vyhrožuje, vydírá, vše řeší přes děti. Přítel se bude stěhovat pryč. Nechce mu dovolit vídat se s dětmi, není s ní domluva vůbec na ničem. Je šance, že je rozvedou i přes její nesouhlas? A jak je to s dětmi? Než by došlo k rozvodu dokázat, že znemožňovala styk. A taky když bude přítel bydlet semnou jestli může dojít k tomu, že děti by k nám nesměli, z důvodu, že si to ona nepřeje..?

odpověď aktualizováno: 27. 5. 2023
Dobrý den,

rozvést se bez souhlasu druhého manžela/manželky je samozřejmě možné, jedná se pak o tzv. "rozvod sporný" (viz krok 1 v popisu zde: https://www.rozvod-poradna.cz/jak-na-rozvod-manzelstvi-postup). Styk s dětmi by měla matka otci za běžných okolností vždy povolit, bez ohledu na to, co si o otci myslí a jaký vztah k němu zrovna má, nebo kde otec zrovna bydlí. Na to jsou zákony.

Nemusíte se rovněž obávat toho, že by děti delší dobu nevídal, než rozhodne soud - pro tyto případy existuje institut takzvaného "předběžného opatření". Když takovýto dokument podáte na soud (návrh na vydání předběžného opatření), soud o něm rozhodne ve zrychleném řízení, většinou do jednoho týdne. Tam rozhodne o provizorním opatření, kdy matce nařídí v určitých intervalech děti předávat ke kontaktu otci, a bude to platné ihned. Následně teprve bude řešit samotnou případnou žádost o rozvod a návrh na péči o děti, kde bude styk otce s dětmi upraven dlouhodobě - tyto soudní spory pak můžou trvat delší dobu, řádově měsíce až roky.

Uvedené dokumenty (žádost o rozvod, návrh na úpravu poměrů dětí) si můžete snadno sami připravit on-line v našem Průvodci rozvodem.

Předběžné opatření doporučujeme řešit s právníkem.

S pozdravem


tým Rozvod-poradna.czVíce informací

Děti jsou bohužel tím, kdo rozvodem rodičů nejvíce trpí. Jejich poměry (výchovu a výživu) je nutné ještě před samotným rozvodem. Dohoda rodičů ohledně dětí je zásadní, protože soud upřednostňuje řešení, které děti nejméně postihne, a pokud se rodiče nedohodnou, soudní řízení může trvat roky. Rodiče by měli dohodnout péči o děti, režim styku s druhým rodičem a výši výživného. Soudy v ČR kladou na zájmy dětí důraz, a proto je dohoda rodičů nejen žádoucí, ale často nezbytná pro hladký průběh rozvodu.

Více ...

Více ...

Články k tématu
vygenerováno 2400 rozvodových dokumentů
našim klientům 9 800 000,- Kč ušetřeno za dokumenty
advokátní kancelář Staňková 2005 zkušenosti s rozvody od roku
 

Online průvodce rozvodem

Zde si můžete vyplnit šablony rozvodových dokumentů a přečíst návod, jak je správně vytisknout, opatřít přílohami a odeslat k soudu.

 

1/3 Základní údaje o Vašem rozvodu

Zvolte, zda máte nějaké společné děti, které ještě nedovršily 18 let (zletilé děti se z hlediska rozvodu neřeší, a to ani když ještě studují).
Zvolte ano, pokud máte shodu v tom, které dítě bude po rozvodu v čí péči, kdy se s ním bude stýkat druhý partner a kolik bude platit na výživném na děti.

Složitost Vašeho rozvodu

40%
  •  
  • Celková cena:

 


Platební bránu zajišťuje .

Rozvodová poradna zdarma

Poradna

Máte dotaz?