Poradna

Z vašich dotazů na téma: společné jmění manželů, dělení majetku, co lze nárokovat

Do dělat když manžel
utrácel ze SJM výrazně
více než já?

Články k tématu
  • Dělení majetkuCo to je SJM a jak se dělí majetek manželů po rozvodu
  • Kolik stojí rozvodCena za rozvod závisí zejména na tom, zda máte dohodu. Může to být pár tisíc, ale může vás to i zruinovat.
  • Dohoda o majetkuCo by měla obsahovat dohoda o vypořádání SJM a jak ji správně sepsat
  • Jak se rozvéstPopis průběhu rozvodového řízení
otázka dotaz z: 10. 8. 2022
Dobrý den,

patří do SJM důchodové připojištění? A co refinancování hypotéky během manželství na byt koupený na 1/2 před uzavřením manželství. Dají se zjistit osobní (tajné) účty exmanzela kam si odklanel peníze?? A pak, mám nárok na polovinu peněz za které si pronajimal byt (kam si vodil milenky a pak se tam odstěhoval)?? Peníze za pronajatou garáž na jeho motorku pořízenou během manželství... Od bytu ani garáže jsem neměla klíče.... 

Děkuji za odpověď.
odpověď aktualizováno: 13. 8. 2022
Dobrý den,

- část důchodového připojištění, která byla placena za trvání manželství, spadá do SJM, a každý má tedy nárok na její polovinu
- pro pátrání po případných "tajných" účtech Vašeho manžela byste de-facto musela soudu sama navrhnout důkazy, nebude to soud dělat za Vás. Přinejmenším byste musela soudu navrhnout, kterou banku má požádat o informaci, zda pro manžela vede nějaké účty - nelze čekat, že soud bude kvůli Vám oslovovat všechny banky plošně. Daleko spíše soud Vašeho manžela "jen" vyslechne a zeptá se ho napřímo, kde všude má účty; pokud byste jeho případnou výpověď zpochybnila, musela byste doložit proč.
- na ostatní vaše dotazy nelze jednoznačně odpovědět, není pro to dost podrobností. Pokud byste například měla pocit, že manžel z Vašeho SJM utrácel pro své potřeby výrazně více než Vy, musela byste to u soudu prokazovat a požadovat následně dělení SJM v jiném poměru než je standardní půl na půl. Výsledek je však na konkrétním posouzení soudu a nelze předjímat.

S pozdravem

tým Rozvod-poradna.cz
Více informací

Do společného jmění manželů (SJM) patří veškerý majetek nabytý během manželství, s výjimkou majetku pořízeného před sňatkem, dědictví a darů výlučně jednoho z manželů. SJM zahrnuje společné vybavení domácnosti, nemovitosti, auta, hypotéky a dluhy. Při rozvodu se tento majetek dělí rovným dílem bez ohledu na výši příjmů jednotlivých manželů. Pokud jeden z manželů investoval do majetku druhého, má nárok na polovinu těchto investic, což může být problematické prokázat u soudu. Hypotéky při rozvodu mohou komplikovat situaci, ale možné řešení je prodej nemovitosti nebo splátkový kalendář.

Více ...

Více ...

Články k tématu
  • Dělení majetkuCo to je SJM a jak se dělí majetek manželů po rozvodu
  • Kolik stojí rozvodCena za rozvod závisí zejména na tom, zda máte dohodu. Může to být pár tisíc, ale může vás to i zruinovat.
  • Dohoda o majetkuCo by měla obsahovat dohoda o vypořádání SJM a jak ji správně sepsat
  • Jak se rozvéstPopis průběhu rozvodového řízení
vygenerováno 2400 rozvodových dokumentů
našim klientům 9 800 000,- Kč ušetřeno za dokumenty
advokátní kancelář Staňková 2005 zkušenosti s rozvody od roku
 

Online průvodce rozvodem

Zde si můžete vyplnit šablony rozvodových dokumentů a přečíst návod, jak je správně vytisknout, opatřít přílohami a odeslat k soudu.

 

1/3 Základní údaje o Vašem rozvodu

Zvolte, zda máte nějaké společné děti, které ještě nedovršily 18 let (zletilé děti se z hlediska rozvodu neřeší, a to ani když ještě studují).
Zvolte ano, pokud máte shodu v tom, které dítě bude po rozvodu v čí péči, kdy se s ním bude stýkat druhý partner a kolik bude platit na výživném na děti.

Složitost Vašeho rozvodu

40%
  •  
  • Celková cena:

 


Platební bránu zajišťuje .

Rozvodová poradna zdarma

Poradna

Máte dotaz?