Poradna

Z vašich dotazů na téma: cena rozvodu, sporný rozvod

Budu nést náklady řízení
když u soudu vše proběhne
dle manželky?

Články k tématu
otázka dotaz z: 29. 6. 2022
Dobrý den,
vypadá to, že půjdeme do sporného soudu, kvůli majetku a výživnému.
Zajímalo by mě, zdali v případě, že nebudu odporovat u soudu a budu akceptovat jeho rozhodnutí, budu považován, že jsem tento soud prohrál a měl bych nést náklady řízení...?
Děkuji za odpověď.
odpověď aktualizováno: 2. 7. 2022
Dobrý den,
určení úhrady nákladů řízení je na rozhodnutí soudu, takže to  nelze přesně dopředu určit. Nicméně většinou se to rozhoduje podle toho, jak blízko je výsledek původním požadavkům jednotlivých stran. Když je spor, předpokládá se, že žalobce předloží nějaký návrh, a žalovaný musí k němu zaujmout stanovisko a říct, proč nesouhlasí (tedy proč je spor), a jak si představuje že by to mělo být podle něj. Když tedy například strana A říká, že manželka má dostat 100, a strana B říká, že nemá dostat nic, a když pak soud rozhodne, že manželka dostane 60, tak by teoreticky měl rozhodnout o nákladech řízení 60:40 (tedy ta strana, která "více vyhrála", uhradí 40% a ta druhá 60%). Ale to je skutečně jen orientační, je to na individuálním posouzení soudcem. To se týká samozřejmě sporů o majetek. U sporů o děti se obvykle náklady řízení nepřikládají ani jedné ze stran. Nicméně z hlediska výše částek, o kterých se obvykle jedná, jsou náklady řízení relativně malé a nehrají nijak významnou roli, není tedy důvod se tím přespříliš zabývat - spíše doporučujeme věnovat energii snaze o dohodu, vyplatí se to, než se pak roky soudit o majetek.
S pozdravem
tým Rozvod-poradna.cz
Více informací

Cena rozvodu závisí hlavně na schopnosti manželů dohodnout se. Rozvod dohodou je finančně výhodnější, kde kromě soudního poplatku 2 000 Kč za podání návrhu na rozvod a nízkých nákladů na přípravu dokumentů, které zde na našem webu vyjdou na stovky korun, neplatíte žádné další poplatky. Sporný rozvod je mnohem dražší, ve hře jsou poplatky např. až 20 000 Kč za každou nemovitost nebo firmu. Největší položku tvoří právní služby, které mohou dosáhnout desítek tisíc korun, zejména pokud protistrana využívá advokáta a vy ne. Prohrajete-li soud, musíte navíc uhradit soudní výlohy protistrany.

Více ...

Více ...

Články k tématu
vygenerováno 2400 rozvodových dokumentů
našim klientům 9 800 000,- Kč ušetřeno za dokumenty
advokátní kancelář Staňková 2005 zkušenosti s rozvody od roku
 

Online průvodce rozvodem

Zde si můžete vyplnit šablony rozvodových dokumentů a přečíst návod, jak je správně vytisknout, opatřít přílohami a odeslat k soudu.

 

1/3 Základní údaje o Vašem rozvodu

Zvolte, zda máte nějaké společné děti, které ještě nedovršily 18 let (zletilé děti se z hlediska rozvodu neřeší, a to ani když ještě studují).
Zvolte ano, pokud máte shodu v tom, které dítě bude po rozvodu v čí péči, kdy se s ním bude stýkat druhý partner a kolik bude platit na výživném na děti.

Složitost Vašeho rozvodu

40%
  •  
  • Celková cena:

 


Platební bránu zajišťuje .

Rozvodová poradna zdarma

Poradna

Máte dotaz?