Dobrý den,
ohledně majetku. Je nutné do majetkového vyrovnání uvádět nemovitosti, které jsou na katastru napsány jen na mě? I když byly pořízeny v době manželství?
A zletilé děti se do dohody o dětech neuvádní vůbec? I když ještě studují a rád bych na starší dceru také platil?
Děkuji.
Dobrý den, ano, je to tak jak píšete - vše co bylo nabyto za trvání manželství, patří do SJM (týká se to nejen majetku, ale i dluhů), je tedy potřeba uvádět i nemovitosti, psané jen na jednoho manžela (není tedy důležité kdo je psán jako vlastník - do SJM patří tak jako tak). Zletilé děti se neuvádějí, ani když jsou studující a živíte je. V takovém případě je to de-facto již vztah mezi Vámi a tím dítětem, do rozvodu to nepatří.
S pozdravem
tým Rozvod-poradna.cz
Do společného jmění manželů (SJM) patří veškerý majetek nabytý během manželství, s výjimkou majetku pořízeného před sňatkem, dědictví a darů výlučně jednoho z manželů. SJM zahrnuje společné vybavení domácnosti, nemovitosti, auta, hypotéky a dluhy. Při rozvodu se tento majetek dělí rovným dílem bez ohledu na výši příjmů jednotlivých manželů. Pokud jeden z manželů investoval do majetku druhého, má nárok na polovinu těchto investic, což může být problematické prokázat u soudu. Hypotéky při rozvodu mohou komplikovat situaci, ale možné řešení je prodej nemovitosti nebo splátkový kalendář.
Poradna
Máte dotaz?