Vážení ! Musím být přítomna u nesporného rozvodu, když s ním souhlasím? Může soud vyžadovat moji přítomnost u rozvodového stání. Co nastane, když se nedostavím k jednání, protože nemám zájem setkat se s manželem - navrhovatelem. Nežijeme ve společné domácnosti již 13 let a vůbec nejsme v kontaktu. Manžel nyní zažádal o rozvod. Majetkové vypořádání provedeno asi před 10. lety u notáře. Budu platit soudu po rozvodu nějaké poplatky? Je mi 69 let a mám malý důchod 9325 Kč, tak bych ráda věděla co mě čeká. Předem Vám děkuji za rady, jak mám vše formulovat v odpovědi na usnesení okresního soudu ohledně návrhu na rozvod manželství? Dali mi na odpověď pouhých 20 dnů. Ještě jednou děkuji. požadavek jsem již napsala a odeslala
Dobrý den, zákon předpokládá, že byste měla být jednání osobně přítomna, i když se jedná o nesporný rozvod, se kterým souhlasíte. Soud Vaši účast omluví pouze z velmi vážných důvodů, kdy zároveň sdělíte, že souhlasíte, aby jednání proběhlo ve Vaší nepřítomnosti, ale bude záležet skutečně na posouzení soudu, zda by takovouto omluvu přijal, není to automatické. Případně si domluvte právního zástupce (advokáta), který by byl u soudu přítomen a omluvil by Vás. Opět bude záležet na soudu, zda takovou omluvu přijme anebo odročí a bude vyžadovat Vaši přítomnost. Obecně je přítomnost obou manželů předpokládaná a zákonem vyžadovaná. Co se týče financí, platí se soudní poplatek (příp. se hradí za sepis návrhu). Záleží zde, jak se domluvíte s bývalým manželem, kdo ten poplatek uhradí, zřejmě on, když podal návrh na rozvod a tedy to nemusíte řešit.
S pozdravem,
tým Rozvod-poradna.cz
Postup rozvodu závisí na schopnosti manželů dohodnout se. Pokud se manželé dohodnou na rozvodu, péči o děti i rozdělení majetku, jde o nesporný rozvod, který je rychlý a méně komplikovaný. Pokud dohoda není možná, následuje sporný rozvod, který může trvat roky, zahrnuje složitá soudní řízení a přináší nejistotu a finanční rizika.
Poradna
Máte dotaz?