otázka
dotaz z: 17. 4. 2023
Dobrý den,
Mám dotaz manželka se před rokem odstěhoval s tím že vybila celý byt vzala vše co jí přišlo pod ruku, auto které měla nebyli psané na ni ale na jejího dědečka. Auto za dob manželství prodala a pořídila si jiné. Teď bohužel nevím zda je psané přímo na ni či nikoliv. Stále ale nejsme rozvedení je tomu už rok co jsem podal na vrh na rozvod a stále se nic neděje. Máme i společnou insolvenci. Mě jako manželovi strhávají víc než manželce. Proč mám platit dluhy manželky když vozidlo na které ona vzala před svatbou úvěr nemáme.ani jeden ona si jezdí po dovolených a já dru bibu. Jak postupovat
S úctou
odpověď
aktualizováno: 20. 4. 2023
Dobrý den,
není důležité na koho je auto psané. Pokud jej pořídila za prostředky, které patřily výhradně jí (pocházely z doby před vznikem SJM), tak je její. Pokud si vzala hodně věcí z bytu, též na to měla nárok (ale stejně tak jste si je mohl přisvojit Vy).
Pokud máte podanou žádost o rozvod, je to dobře, měl byste se rozvést co nejdříve, abyste se vyvaroval problémům plynoucím z pokračujícího SJM. Pokuste se soud urgovat dopisem, měli vám dávno nařídit jednání. Též si ověřte na podatelně (dá se tam zavolat, číslo najdete na webu), zda vaši žádost správně přijali.
S pozdravem
Více informací
Do společného jmění manželů (SJM) patří veškerý majetek nabytý během manželství, s výjimkou majetku pořízeného před sňatkem, dědictví a darů výlučně jednoho z manželů. SJM zahrnuje společné vybavení domácnosti, nemovitosti, auta, hypotéky a dluhy. Při rozvodu se tento majetek dělí rovným dílem bez ohledu na výši příjmů jednotlivých manželů. Pokud jeden z manželů investoval do majetku druhého, má nárok na polovinu těchto investic, což může být problematické prokázat u soudu. Hypotéky při rozvodu mohou komplikovat situaci, ale možné řešení je prodej nemovitosti nebo splátkový kalendář.
Více ...
Více ...