otázka
dotaz z: 6. 5. 2023
Dobrý den,
má soud pravomoc nařídit jednomu z manželů aby vyvázal toho druhého z hypotéky a taky vyvázal jeho byt kterým se ručí? S manželkou máme každý svůj byt který jsme měli již před manželstvím. Na tyto byty jsme si vzali hypotéku a koupili si společný. Může být jednomu z nás nařízeno v rámci vypořádání SJM aby vyvázal toho druhého i jeho nemovitost?
Za odpověď vám předem děkuji.
odpověď
aktualizováno: 7. 5. 2023
Dobrý den,
soud nikomu sám o sobě nic nenařizuje. Soud vždy rozhoduje o žalobě, kterou má na stole, a přikloní se buďto k jedné, nebo druhé straně. V rámci vypořádání SJM maximálně bude jednomu z vás, komu třeba společný byt připadne, nařízeno vyplatit druhému polovinu jeho hodnoty. Je pak na něm / na ní, jak/z čeho druhého vyplatí.
S pozdravem
Více informací
Do společného jmění manželů (SJM) patří veškerý majetek nabytý během manželství, s výjimkou majetku pořízeného před sňatkem, dědictví a darů výlučně jednoho z manželů. SJM zahrnuje společné vybavení domácnosti, nemovitosti, auta, hypotéky a dluhy. Při rozvodu se tento majetek dělí rovným dílem bez ohledu na výši příjmů jednotlivých manželů. Pokud jeden z manželů investoval do majetku druhého, má nárok na polovinu těchto investic, což může být problematické prokázat u soudu. Hypotéky při rozvodu mohou komplikovat situaci, ale možné řešení je prodej nemovitosti nebo splátkový kalendář.
Více ...
Více ...