otázka
dotaz z: 29. 6. 2022
Dobrý den,
v případě rozvodu má manželka nárok na finanční prostředky na účtu přestože nemá žádná přístupová práva či dispoziční právo k němu?
Děkuji
odpověď
aktualizováno: 30. 6. 2022
Dobrý den,
kdo má přístupová práva je z hlediska rozdělení majetku zcela irelevantní, tedy nevýznamné. Zásadní je, že vše, co bylo nabyte kterýmkoli z manželů v průběhu trvání manželství, spadá do tzv. SJM (Společné jmění manželů), a při rozvodu má každý z manželů nárok na polovinu tohoto SJM. Společný majetek (včetně dluhů) by se tedy měl rozdělit na dvě poloviny, a obě strany by se měly dohodnout, kdo si co ponechá a kdo komu co vyplatí, tak aby to dohromady vyšlo 1:1. V případě nedohody o tom rozhoduje soud. Soudní rozsudek pak určí, kdo má co komu uhradit, nezávisle na tom, kdo má přístup k účtu či kdo je např. zapsán jako vlastník (např. v registru vozidel, nebo v katastru nemovitostí).
S pozdravem
tým Rozvod-poradna.cz
Více informací
Do společného jmění manželů (SJM) patří veškerý majetek nabytý během manželství, s výjimkou majetku pořízeného před sňatkem, dědictví a darů výlučně jednoho z manželů. SJM zahrnuje společné vybavení domácnosti, nemovitosti, auta, hypotéky a dluhy. Při rozvodu se tento majetek dělí rovným dílem bez ohledu na výši příjmů jednotlivých manželů. Pokud jeden z manželů investoval do majetku druhého, má nárok na polovinu těchto investic, což může být problematické prokázat u soudu. Hypotéky při rozvodu mohou komplikovat situaci, ale možné řešení je prodej nemovitosti nebo splátkový kalendář.
Více ...
Více ...