otázka
dotaz z: 13. 2. 2023
Kdy soud nařídí prodej bytu v SJM? Mám zájem si ho nechat a bývalá manželka chce pořád prodat byt přes realitku. Já s tím nesouhlasím. A je možné od soudu žádat splátky na vypořádání když nebudu mít celý obnos peněz. Nemáme ani žádný odhad bytu a bývalá si usmyslela že chce vyplatit 1,5 miliónu. Dá se předpokládat jak to bude řešit soud? Moc vám děkuji za odpověď
odpověď
aktualizováno: 16. 2. 2023
Dobrý den,
soud za Vás nic řešit nebude. Soud bude pouze rozhodovat o předložených argumentech jedné a druhé strany. Takže záleží na tom, co kdo z Vás bude navrhovat.
Spíše bychom doporučovali přemýšlet tak, co lze dohodnout s Vaší manželkou. Jak dospěla k částce 1,5mil,, jak to má podloženo. Bavit se s ní, zda ta částka by neměla být jiná a podobně. Pokud dospějete k tomu, že taková částka je oprávněná (protože Vaše SJM má takovouto hodnotu), tak byste měl řešit jak jí její část vyplatit, pokud si chcete nechat nemovitost. Pokud pro ni nebude přijatelné splácení ve splátkách (což byste měl zkusit navrhnout - není to přeci pro ni špatné, mít x let zajištěný od Vás pravidelný příjem), pak klidně můžete dospět k závěru, že si zkrátka nemovitost ponechat nemůžete, protože jinak se SJM nedá rozdělit (toto bývá častý závěr rozvodů). Tak to zkrátka je, že rozvod je dramatická událost, která s sebou nese i diskomfort prodeje nemovitosti a stěhování jinam.
S pozdravem
Více informací
Do společného jmění manželů (SJM) patří veškerý majetek nabytý během manželství, s výjimkou majetku pořízeného před sňatkem, dědictví a darů výlučně jednoho z manželů. SJM zahrnuje společné vybavení domácnosti, nemovitosti, auta, hypotéky a dluhy. Při rozvodu se tento majetek dělí rovným dílem bez ohledu na výši příjmů jednotlivých manželů. Pokud jeden z manželů investoval do majetku druhého, má nárok na polovinu těchto investic, což může být problematické prokázat u soudu. Hypotéky při rozvodu mohou komplikovat situaci, ale možné řešení je prodej nemovitosti nebo splátkový kalendář.
Více ...
Více ...