otázka
dotaz z: 10. 4. 2023
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat:
I. zda je možné do dohody napsat, že konkrétní nemovitost budou po rozvodu vlastnit oba manželé z 50%.
II. zda je v dohodě možné v dohodě stanovit, že se do tří let musí uskutečnit prodej konkrétní nemovitosti s tím, že se o získanou částku z prodeje podělí stejným dílem.
Děkuji za odpověď
odpověď
aktualizováno: 11. 4. 2023
Dobrý den,
I. ano, zadejte si tu nemovitost do výčtu majetku nadvakrát - pokaždé jako "50% z ...", a pak v dalším kroku uveďte komu připadne která polovina
II. toto nedoporučujeme, je problém takovouto dohodu vynutit (není jasné kdo zodpovídá za prodej, jak rychle musí proběhnout, prodej se může táhnout roky a těžko se bude dokazovat "kdo za to může"...). Je vždy lepší dohodnout například, že nemovitost připadne jednomu z manželů, a ten bude povinen do 3 let od rozvodu vyplatit druhému manželu částku odpovídající 50% dané nemovitosti (je třeba ji předem nějak nahodnotit) - když na to nebude pak mít peníze, bude v jeho zájmu včas prodat, jinak bude možné po něm danou částku vymáhat exekučně.
S pozdravem
Více informací
Do společného jmění manželů (SJM) patří veškerý majetek nabytý během manželství, s výjimkou majetku pořízeného před sňatkem, dědictví a darů výlučně jednoho z manželů. SJM zahrnuje společné vybavení domácnosti, nemovitosti, auta, hypotéky a dluhy. Při rozvodu se tento majetek dělí rovným dílem bez ohledu na výši příjmů jednotlivých manželů. Pokud jeden z manželů investoval do majetku druhého, má nárok na polovinu těchto investic, což může být problematické prokázat u soudu. Hypotéky při rozvodu mohou komplikovat situaci, ale možné řešení je prodej nemovitosti nebo splátkový kalendář.
Více ...
Více ...