otázka
dotaz z: 29. 6. 2022
Dobrý den řešíme nesporný rozvod: 1.je manželka povinna mi předložit doklady o financích na svých účtech, majetku z podnikání a majetku ze svého investování do cenných papírů? Já jsem připraven ji vše doložit a ona to odmítá. že na to nemám právo. Na tom jsme se zasekli. 2. může soud začít řešit žalobu o nesporný rozvod ve chvíli, kdy je rozhodnuto o péči o dítě, střídavá a výši alimentů, a stále spolu bydlíme v RD a žena dosud nesehnala podnájem, do kterého se chce přestěhovat? 3. manželka za mými zády s advokátem podala žaloby na péči o dítě a rozvod. V prvním případě uvedli, že na výši alimentů, se kterou nesouhlasím, jsme se dohodli a ve druhém případě, že spolu přes půl roku nežijeme, což je lež, protože ještě před 4mi měsíci jsme spolu intimně žili a vše fungovalo, Ani s jednou žalobou jsem nebyl seznámen a tudíž jsem ji ani nepodepsal. Moc Vám
Děkuji za odpověď
odpověď
aktualizováno: 2. 7. 2022
Dobrý den,
ve Vašem případě se již zjevně nejedná o nesporný rozvod, jestliže manželka sama podala návrh na rozvod. Pokud tam dala větu o tom, že spolu půl roku nežijete, tak je to proto, že to vyžaduje zákon (za méně než půl roku od rozchodu Vás soud nemůže rozvést). Je to normální, dělá se to tak, protože soud se tím stejně začne zabývat až za několik měsíců, kdy už to bude pravda. (viz náš článek zde:
https://www.rozvod-poradna.cz/jak-dlouho-trva-rozvod) Soud žalobu samozřejmě začne řešit bez ohledu na to, kde Vaše manželka aktuálně bydlí, to s tím nesouvisí, řeší se jen odkdy spolu partneři "nevedou společnou domácnost", což se dá i ve stejném domě (jde o to, že spolu nehospodaříte, a intimně nežijete). Pokud jde o majetek, manželka není povinna Vám předložit vůbec nic - jestliže takto postupovala jak píšete "za Vašimi zády", tak neočekávejte její vstřícnost pokud jde o prokazování majetku. Zjevně se vydala vlastní cestou - cestou "sporu". Začala pracovat s advokáty, jistí si záda a Vám doporučujeme totéž, jinak budete ve velké nevýhodě a dříve nebo později stejně budete advokáta potřebovat. V takovýchto situacích to s majetkem bývá tak, že každý disponuje s tím majetkem, ke kterému má přístup, a druhého k tomu "nepustí" (běžné účty, vybavení domácnosti). O zbytek se pak vede soudní spor. Spor o majetek však nemusí vždy před soudem ani proběhnout. V případě sporného rozvodu Vás soud může rozvést aniž byste měli vypořádaný majetek. Je možné se tedy "jen" rozvést a majetek nechat "tak jak je". Pokud však máte větší společné majetky (nemovitosti, úvěry), pak doporučujeme na soudním vyřešení rozdělení SJM trvat a podat příslušnou žalobu (je jedno, zda to uděláte Vy nebo manželka - vždy budete mít prostor se k soudu vyjádřit). Počítejte však s tím, že se to může táhnout třeba i několik let, než budete mít pravomocný rozsudek.
S pozdravem
tým Rozvod-poradna.cz
Více informací
Do společného jmění manželů (SJM) patří veškerý majetek nabytý během manželství, s výjimkou majetku pořízeného před sňatkem, dědictví a darů výlučně jednoho z manželů. SJM zahrnuje společné vybavení domácnosti, nemovitosti, auta, hypotéky a dluhy. Při rozvodu se tento majetek dělí rovným dílem bez ohledu na výši příjmů jednotlivých manželů. Pokud jeden z manželů investoval do majetku druhého, má nárok na polovinu těchto investic, což může být problematické prokázat u soudu. Hypotéky při rozvodu mohou komplikovat situaci, ale možné řešení je prodej nemovitosti nebo splátkový kalendář.
Více ...
Více ...