Poradna

Články k tématu

Z vašich dotazů na téma: postup rozvodu, výživné rozvedeného manžela, výživné na děti

Jak se rozvést když spolu
bydlíme? Nemůže mně
manžel vyhodit a nechat si
děti?

otázka
Dobrý den, manžel mě už tři roky podvádí máme dva syny 5 let a téměř 3 roky. Myslela jsem, že to nějak spolu ještě zvládneme, ale on nehodlá ten druhý vztah ukončit. Jsem stále na rodičovské, která mi končí v srpnu 2022. Nemám kam jít, a ani nemám prostředky abych mě a syny zajistila. Dá se ukončit manželství, i když bydlíme spolu, aby bylo aspoň něco uzavřené? Dá se soudem nějak zajistit, aby mě manžel nemohl vyhodit (barák je jeho) a on si nechal děti? Dá se nějak udělat, aby mě tu i po rozvodu nechal než se budu moct o mě a kluky postarat, nebo aby mi on zajistil bydlení (on na to prostředky má)? Ještě bydlíme i s jeho mamkou a postiženou sestrou, barák je jednogenerační. Na téma odchodu a rozvodu se nehodlá bavit, prý k němu patřím. Můj pocit je, že jen proto, abych se starala o jeho mamku a sestru. Už jsem zoufalá a nevím co dělat, ale potřebuji odejít, abych se mohla zase nadechnout. Moc děkuji za odpověď a přeji krásné svátky. S pozdravem
odpověď
Dobrý den,

manželství se určitě dá ukončit i když spolu bydlíte. Jestliže má Váš manžel prokazatelně již delší dobu poměr, může to zcela jistě být závažným důvodem k rozvodu. Pokud byste od něj odešla, má manžel povinnost živit Vás (do rozvodu), i Vaše děti (do jejich 18 let). Respektive vyživovací povinnost k dětem máte oba, u Vás se samozřejmě zohlední snížená schopnost výdělků z důvodu mateřské. Tzn. dokud jste na mateřské, musí děti živit manžel. Nemějte tedy obavy se případně odstěhovat. Vyživovací povinnost má i k Vám, dokud se nerozvedete (a někdy i potom) - vyživovací povinnost manželů je vzájemná, a vždy se zohledňuje, jakých výdělků je kdo schopen, a rozděluje se to rovným dílem (půl na půl) mezi oba manžely. 

Pokud jde o majetek (vč. nemotivostí), každý z manželů má při rozvodu nárok na polovinu všeho, co bylo nabyto za trvání manželství.

Pokud bydlíte v domě, který není Váš, a ani nebyl Vámi společně nabyt za trvání manželství, tak na tento dům/byt nemáte nárok. Nicméně viz výše řečené - manžel má k Vám vyživovací povinnost, kteá by měla zohlednit i bytové potřeby. Jistě Vás nemůže nutit zůstávat ve společném bytě, pokud je Váš vztah nenapravitelně narušen, což v případě dlouhodobé nevěry je v podstatě jisté. Stejně tak se vůbec neobávejte toho, že by Vás vyhodil a nechal si děti. Praxe v ČR bývá taková, že v 99% případů zůstávají děti s matkou (zejm. pokud se rodiče nedokážou na péči o děti dohodnout).

Doporučujeme přečíst základní informace o rozvodech na našem webu, abyste věděla, co to obnáší. Začít lze třeba zde: https://www.rozvod-poradna.cz/jak-na-rozvod-manzelstvi-postup, v patičce stránky je pak rozcestník na další témata.

Rozhodně doporučujeme navštívit nejbližší OSPOD (orgán sociálně právní ochrany dětí) - tento orgán bude při rozvodu určen, aby zastupoval zájmy dětí. Zároveň Vám tam můžou poradit, jaké jsou možnosti péče o děti a jaká je místní praxe rozvodového soudu. 

Každopádně doporučujeme pokusit se o dohodu, mívá většinou příznivější výsledky pro obě strany, než když se např. o děti a majetek soudíte.

S pozdravem

tým Rozvod-poradna.cz
Další otázky na dané téma
Články k tématu
vygenerováno 2400 rozvodových dokumentů
našim klientům 9 800 000,- Kč ušetřeno za dokumenty
advokátní kancelář Staňková 2005 zkušenosti s rozvody od roku
 

A jaký bude ten váš rozvod?

Jen pár kliknutí vás dělí od rozvodových dokumentů připravených "na míru" pro váš případ. Rozvodové dokumenty ke stažení a podrobné instrukce co s nimi - to je Průvodce rozvodem.

 

1/3 Základní údaje o Vašem rozvodu

Zvolte, zda máte nějaké společné děti, které ještě nedovršily 18 let (zletilé děti se z hlediska rozvodu neřeší).
V případě, že nezletilé děti spolu máte, bude potřeba před samotnou žádostí o rozvod podat návrh na úpravu poměrů dětí po rozvodu (je součástí tohoto průvodce - bude vytvořen v dalších krocích).
Zvolte ano, pokud máte shodu v tom, které dítě bude po rozvodu v čí péči, kdy se s ním bude stýkat druhý partner a kolik bude platit na výživném na děti.

Složitost Vašeho rozvodu

40%
  •  
  • Celková cena:

 


Platební bránu zajišťuje .