otázka
dotaz z: 1. 2. 2022
Dobrý den, manžel mě už tři roky podvádí máme dva syny 5 let a téměř 3 roky. Myslela jsem, že to nějak spolu ještě zvládneme, ale on nehodlá ten druhý vztah ukončit. Jsem stále na rodičovské, která mi končí v srpnu 2022. Nemám kam jít, a ani nemám prostředky abych mě a syny zajistila. Dá se ukončit manželství, i když bydlíme spolu, aby bylo aspoň něco uzavřené? Dá se soudem nějak zajistit, aby mě manžel nemohl vyhodit (barák je jeho) a on si nechal děti? Dá se nějak udělat, aby mě tu i po rozvodu nechal než se budu moct o mě a kluky postarat, nebo aby mi on zajistil bydlení (on na to prostředky má)? Ještě bydlíme i s jeho mamkou a postiženou sestrou, barák je jednogenerační. Na téma odchodu a rozvodu se nehodlá bavit, prý k němu patřím. Můj pocit je, že jen proto, abych se starala o jeho mamku a sestru. Už jsem zoufalá a nevím co dělat, ale potřebuji odejít, abych se mohla zase nadechnout. Moc děkuji za odpověď a přeji krásné svátky. S pozdravem
odpověď
aktualizováno: 3. 2. 2022
Dobrý den,
manželství se určitě dá ukončit i když spolu bydlíte. Jestliže má Váš manžel prokazatelně již delší dobu poměr, může to zcela jistě být závažným důvodem k rozvodu. Pokud byste od něj odešla, má manžel povinnost živit Vás (do rozvodu), i Vaše děti (do jejich 18 let). Respektive vyživovací povinnost k dětem máte oba, u Vás se samozřejmě zohlední snížená schopnost výdělků z důvodu mateřské. Tzn. dokud jste na mateřské, musí děti živit manžel. Nemějte tedy obavy se případně odstěhovat. Vyživovací povinnost má i k Vám, dokud se nerozvedete (a někdy i potom) - vyživovací povinnost manželů je vzájemná, a vždy se zohledňuje, jakých výdělků je kdo schopen, a rozděluje se to rovným dílem (půl na půl) mezi oba manžely.
Pokud jde o majetek (vč. nemotivostí), každý z manželů má při rozvodu nárok na polovinu všeho, co bylo nabyto za trvání manželství.
Pokud bydlíte v domě, který není Váš, a ani nebyl Vámi společně nabyt za trvání manželství, tak na tento dům/byt nemáte nárok. Nicméně viz výše řečené - manžel má k Vám vyživovací povinnost, kteá by měla zohlednit i bytové potřeby. Jistě Vás nemůže nutit zůstávat ve společném bytě, pokud je Váš vztah nenapravitelně narušen, což v případě dlouhodobé nevěry je v podstatě jisté. Stejně tak se vůbec neobávejte toho, že by Vás vyhodil a nechal si děti. Praxe v ČR bývá taková, že v 99% případů zůstávají děti s matkou (zejm. pokud se rodiče nedokážou na péči o děti dohodnout).
Doporučujeme přečíst základní informace o rozvodech na našem webu, abyste věděla, co to obnáší. Začít lze třeba zde: https://www.rozvod-poradna.cz/jak-na-rozvod-manzelstvi-postup, v patičce stránky je pak rozcestník na další témata.
Rozhodně doporučujeme navštívit nejbližší OSPOD (orgán sociálně právní ochrany dětí) - tento orgán bude při rozvodu určen, aby zastupoval zájmy dětí. Zároveň Vám tam můžou poradit, jaké jsou možnosti péče o děti a jaká je místní praxe rozvodového soudu.
Každopádně doporučujeme pokusit se o dohodu, mívá většinou příznivější výsledky pro obě strany, než když se např. o děti a majetek soudíte.
S pozdravem
tým Rozvod-poradna.cz
Více informací
Postup rozvodu závisí na schopnosti manželů dohodnout se. Pokud se manželé dohodnou na rozvodu, péči o děti i rozdělení majetku, jde o nesporný rozvod, který je rychlý a méně komplikovaný. Pokud dohoda není možná, následuje sporný rozvod, který může trvat roky, zahrnuje složitá soudní řízení a přináší nejistotu a finanční rizika.
Více ...
Více ...