Dobrý den, mám další dotaz ohledně rozvodu nesporného, jde o to, že momentálně řeším vlastní bydlení pronájem bytu v Jindřichově Hradci v sobotu 17.7.2021 mám schůzku ohledně bytu. Zatím i hypotéka na barák je psána na mne a manželku, jsem vedeným jako hlavní žadatel u hypotečního úvěru, jak mám v tomto případě postupovat a nechci vést s manželkou sporný rozvod. Barák je darovaný rodinou s manželčiny strany, ale polovina je psaná na manželku a polovina na mne.
Předem dekuji
Dobrý den, do společného jmění manželů spadá vše, co bylo nabyto za trvání manželství, bez ohledu na to, kdo je psán v katastru jako vlastník. Výjimkou jsou dary a dědictví, ty do SJM nespadají. Hypotéku si napište v průvodci, na vypořádání majetku, krok 5, jakožto majetkovou položku (sekce dluhy). V následujícím kroku průvodce pak bude popsáno několik možností, jak lze s úvěrem naložit.
S pozdravem
tým Rozvod-poradna.cz
Do společného jmění manželů (SJM) patří veškerý majetek nabytý během manželství, s výjimkou majetku pořízeného před sňatkem, dědictví a darů výlučně jednoho z manželů. SJM zahrnuje společné vybavení domácnosti, nemovitosti, auta, hypotéky a dluhy. Při rozvodu se tento majetek dělí rovným dílem bez ohledu na výši příjmů jednotlivých manželů. Pokud jeden z manželů investoval do majetku druhého, má nárok na polovinu těchto investic, což může být problematické prokázat u soudu. Hypotéky při rozvodu mohou komplikovat situaci, ale možné řešení je prodej nemovitosti nebo splátkový kalendář.
Poradna
Máte dotaz?