Dobrý den,
manželka vlastní dům a po svatbě jsem si na ten dům vzal úvěr, ted chceme prodat barák a rozvést se bezesporu. Jde do Vaší dohody nějak zakomponovat to, že by dům byl napůl vyplacený mně až se prodá?
Dobrý den, mělo by to jít bez větších změn. Ve společném jmění nebudete vyjmenovávat dům (ten patří manželce), ale vyjmenujete tam v dalším kroku (kdy se vyčíslujou společné závazky) ten úvěr (ten patří oběma). U úvěru vyberete, že si jej plně na sebe převezme manželka a po rozvodu jej bude sama splácet. Dále v následujících krocích uvedete, že je Vám manželka povinna vyplatit nějakou konkrétní částku, v nějaké lhůtě, přičemž tam dáte dostatečně dlouhou lhůtu na to, aby dům stihla mezitím prodat. Pokud by tato varianta z nějakého důvodu nevyhovovala, oslovte právníka a budete si muset nechat připravit složitější dohodu.
S pozdravem
tým Rozvod-poradna.cz
Do společného jmění manželů (SJM) patří veškerý majetek nabytý během manželství, s výjimkou majetku pořízeného před sňatkem, dědictví a darů výlučně jednoho z manželů. SJM zahrnuje společné vybavení domácnosti, nemovitosti, auta, hypotéky a dluhy. Při rozvodu se tento majetek dělí rovným dílem bez ohledu na výši příjmů jednotlivých manželů. Pokud jeden z manželů investoval do majetku druhého, má nárok na polovinu těchto investic, což může být problematické prokázat u soudu. Hypotéky při rozvodu mohou komplikovat situaci, ale možné řešení je prodej nemovitosti nebo splátkový kalendář.
Zde si můžete vyplnit šablony rozvodových dokumentů a přečíst návod, jak je správně vytisknout, opatřít přílohami a odeslat k soudu.
Poradna
Máte dotaz?