otázka
dotaz z: 29. 6. 2022
Dobrý den,
mám takový dotaz a zároveň problém. Žila jsem s partnerem 3roky a pak jsme se vzali. Během půl roku manželství mi skočila exekuce na můj účet a zablokovali ho, jelikož manžel má dluh okolo 140,- tisíc.(exekutor mu strhává nějakou část z platu). Já mam ,,jen,, zablokovany účet. Máme spolu dceru, ale teď je to přes rok co už spolu nežijeme a teprve se budeme rozvádět za týden. Celou dobu tvrdil,že s rozvodem souhlasí,ale podmínka je,že vše zaplatím já co se týká soudu, tak jsem udělala. Když se před rokem stěhoval, vzal si vše co bylo jeho, plus postel dcery, nějaké nádobí, auto které je psané na něj atd .. ja to neřešila a nechala to tak ať si to vezme. Ještě po mě chtěl abych mu vyplatila půlku z kauce, když jsme šli do podnájmu, též jsem udělala aby odešel (o tom máme sepsáný papír). Když jsme se bavili o rozvodu a o tom jeho dluhu který si udělal, když jsme se ještě ani neznali, řekl mi, že u rozvodu si bude stát za tím, že to jsou jeho dluhy z doby kdy vůbec se mnou nebyl, protože by to bylo vůči mě nefér. Já si našla partnerku a manžel teď týden před rozvodem začal dělat zle, soud po mě chce sepsání dohody o majetku, když jsem manžela oslovila s tím, že vlastně žádný majetek nemáme a vše jsme si rozdělili při jeho stěhování a že tedy napíšeme jen tu dohodu o jeho dluhu, tak manžel chce abych jeho dluh nesla po rozvodu také, protože v době našeho žití do mě cpal jeho peníze, (omlouvám se jak píši, jen cituji jeho slova) platil za mě různé věci prý. Nekouká, že jsme do našeho společného života dávali finance oba.
A já se chci zeptat,jak toto prosím řešit,celou dobu mi tvrdil, že advokát není potřeba, že se domluvíme a teď jsem v koncích.
Budu Vám velice vděčná za odpověď.
Přeji krásný den
odpověď
aktualizováno: 30. 6. 2022
Dobrý den,
pokud jsem to správně pochopil, tak se snažíte o rozvod nesporný. V takovém případě je povinnost mít i oběma stranami podepsané vypořádání SJM. Pokud se nedokážete o SJM dohodnout, nelze se rozvést nesporně. Pokud manželovy dluhy pocházejí z doby před manželstvím, tak nespadají do SJM bez ohledu na to, co říká. Pokud by se u soudu snažil dokázat, že mu něco dlužíte (protože do Vás "cpal peníze"), musel by to soudu nějak doložit, co z Vašeho popisu, zdá se, mu půjde těžko. Nemusíte se tedy tohoto příliš bát. Jestliže mění své názory a neplní sliby, tak mu již nevěřte, a pokuste se o rozvod co nejdříve. Ono to soudu tak jako tak bude nějakou_dobu_trvat, a čím dříve to budete mít za sebou, tím lépe. V případě, že byste si potřebovala rychle a snadno připravit rozvodové dokumenty k podání na soud, můžete využít našeho Průvodce zde na webu, kde se pak i dozvíte jak dokumenty podat, aby vše proběhlo po formální stránce co nejvíce hladce.
S pozdravem
tým Rozvod-poradna.cz
Více informací
Do společného jmění manželů (SJM) patří veškerý majetek nabytý během manželství, s výjimkou majetku pořízeného před sňatkem, dědictví a darů výlučně jednoho z manželů. SJM zahrnuje společné vybavení domácnosti, nemovitosti, auta, hypotéky a dluhy. Při rozvodu se tento majetek dělí rovným dílem bez ohledu na výši příjmů jednotlivých manželů. Pokud jeden z manželů investoval do majetku druhého, má nárok na polovinu těchto investic, což může být problematické prokázat u soudu. Hypotéky při rozvodu mohou komplikovat situaci, ale možné řešení je prodej nemovitosti nebo splátkový kalendář.
Více ...
Více ...