otázka
dotaz z: 29. 6. 2022
Dobrý den,
prosím o radu. Dceři jsme půjčili v době trvání jejího manželství peníze na koupi auta. Peníze nám pravidelně po částkách splácí. S manželem se však budou rozvádět, půjde o nesporný rozvod, takže budou sepisovat dohodu vypořádání majetku. Pokud by si dcera po dohodě s manželem nechala auto ve svém užívání po rozvodu a dál nám ho splácela, měla by manželovi v rámci vyrovnání dát polovinu ze v té době splacené částky? A pokud by auto prodala a vrátila nám všechno, co si půjčila, musela by manželovi dát polovinu celé původně půjčené sumy nebo jsou to už zase naše peníze, když by už auto neměla a neužívala ho?
Děkuji za odpověď.
odpověď
aktualizováno: 30. 6. 2022
Dobrý den,
vypořádávají se dvě věci: 1) automobil 2) dluh. Každá z těchto věcí má aktuální tržní hodnotu (v případě auta jeho aktuální tržní cena; v případě dluhu je to výše zbývající ke splacení). Každému z manželů tedy náleží polovina automobilu a polovina dluhu.
S pozdravem
tým Rozvod-poradna.cz
Více informací
Do společného jmění manželů (SJM) patří veškerý majetek nabytý během manželství, s výjimkou majetku pořízeného před sňatkem, dědictví a darů výlučně jednoho z manželů. SJM zahrnuje společné vybavení domácnosti, nemovitosti, auta, hypotéky a dluhy. Při rozvodu se tento majetek dělí rovným dílem bez ohledu na výši příjmů jednotlivých manželů. Pokud jeden z manželů investoval do majetku druhého, má nárok na polovinu těchto investic, což může být problematické prokázat u soudu. Hypotéky při rozvodu mohou komplikovat situaci, ale možné řešení je prodej nemovitosti nebo splátkový kalendář.
Více ...
Více ...