Dobrý den,
připravuji návrh na rozvod, ale mám dotaz k následujícímu. Z důvodu mě ne zcela známého moje matka, babička dcer, trvala na styku s vnučkami, a je vytvořená dohoda o styku, kdy má stanovené termíny 1x měsíčně a 2x týden o prázdninách. Jedná se o běžnou praxi. Jak bude vypadat po rozvodu takováto běžná praxe o styku s vnučkami. Jelikož se budeme o dcery nějakým způsobem půlit v opatrování, byl by defacto jeden šizen na styku, pokud by to narušoval styk s babičkou. To nezmiňuji právo druhé babičky. Toto je v podstatě důvod proč není dosud vyřešen návrh na rozvod.
Děkuji za odpověď
Dobrý den, prarodiče mají nárok na styk s dětmi podobně jako rodiče. Doporučujeme však z praktického hlediska nemíchat je do dohody o styku. Už tak bývá dost těžké takové dohody dosáhnout ve dvou, při více stranách by se to mohlo zbytečně zkomplikovat, a to by bylo hlavně v neprospěch dětí. Ve skutečnosti se tyto věci obvykle řeší tak, že dosáhnete s manželkou dohody a necháte ji posvětit soudem. Následně si každý z Vás zajistí styk svých rodičů s dětmi (tedy prarodičů dětí), v rámci své části času. Je to logické a v zásadě i spravedlivé.
S pozdravem
tým Rozvod-poradna.cz
Děti jsou bohužel tím, kdo rozvodem rodičů nejvíce trpí. Jejich poměry (výchovu a výživu) je nutné ještě před samotným rozvodem. Dohoda rodičů ohledně dětí je zásadní, protože soud upřednostňuje řešení, které děti nejméně postihne, a pokud se rodiče nedohodnou, soudní řízení může trvat roky. Rodiče by měli dohodnout péči o děti, režim styku s druhým rodičem a výši výživného. Soudy v ČR kladou na zájmy dětí důraz, a proto je dohoda rodičů nejen žádoucí, ale často nezbytná pro hladký průběh rozvodu.
Zde si můžete vyplnit šablony rozvodových dokumentů a přečíst návod, jak je správně vytisknout, opatřít přílohami a odeslat k soudu.
Poradna
Máte dotaz?