Dobrý den,
máme společnou hypotéku na byt a v případě rozvodu by jsme chtěli byt prodat a z výdělku si každý pořídit bydlení svoje (pokud si to do rozvodu manželka nerozmyslí). Máme ale dvě nezletilé děti, bude mít s tím soud problém? Bude soud chtít, aby děti bydleli tam kde bydlí? Bydlíme v Praze a byt stál původně 3 050 000 kč teď má cenu 6-7 miliónů. Doplatek hypotéky je cca 2 330 000 kč. Může soud nařídit, že byt dostane žena a já budu muset jít? A ona shrábne miliony za byt?
Děkuji za odpověď M.
Dobrý den, v otázce dělení majetku je důležité jedno pravidlo: vše co bylo nabyto za trvání manželství, patří manželům půl na půl. Tzn. je důležité, zda byl byt a dům pořízen za trvání manželství, nebo je do manželství vnesl někdo z Vás, komu patřily před tím. Pokud jde o majetek, soud Vám nebude nic nařizovat - soud zajímají primárně děti. Pokud nepodáte žalobu nebo dohodu ohledně dělení majetku, soud vaše majetky nebude vůbec řešit, je to čistě váš problém. Pokud jde o děti, tam soud neřeší kolik stál jaký byt, ale řeší se, kde jsou zvyklé, jak jsou staré a jak by byly případně schopné snášet změnu prostředí, zda by musely opustit kolektiv školy/školky a podobně, jak daleko by bylo k druhému rodiči, k prarodičům apod. Z tohoto hlediska se rozhoduje.
S pozdravem
tým Rozvod-poradna.cz
Postup rozvodu závisí na schopnosti manželů dohodnout se. Pokud se manželé dohodnou na rozvodu, péči o děti i rozdělení majetku, jde o nesporný rozvod, který je rychlý a méně komplikovaný. Pokud dohoda není možná, následuje sporný rozvod, který může trvat roky, zahrnuje složitá soudní řízení a přináší nejistotu a finanční rizika.
Poradna
Máte dotaz?